Festival Rozmanitosť je otvorený

08 OKT 12:38
H&G cover.jpg

Rozmanitosť priamo v centre Košíc, Spoločná špajza, Hlasy Luníka IX., Polievkový festival či Terne Čhave. To všetko a ešte viac vám prinesie tohtoročný festival, ktorý začína 8.10. a potrvá až do soboty 12. októbra. 

 

 

Utorok - 8.10.2013

 

16:00, Foxtrot (Kasárne/Kulturpark)

 

Prekrížené portréty + Prvky rómskych kuchýň

 

Latcho Divano je každoročný festival v Marseille, ktorý sa zameriava na rómsku kultúru. Traja členovia tímu Laurence Janner, Mo Abbas a Nicolas Hans Martin navštívili Košice v januári 2013, aby spoznali lokálnu rómsku komunitu cez rôzne aktivity od stretnutí sa s talentovanými žiakmi až po zber receptov a kulinárskych tradícií. Výsledkom tohto pobytu bude multimediálna výstava v pavilóne Foxtrot (Kasárne/Kulturpark) na ktorej spolupracovali spolu so slovenskou fotografkou Lenou Jakubčákovou.

 

17:00, Alžbetina 14

 

Spoločná špajza

Tento projekt košickej umelkyne Ľudmily Horňákovej sa zaoberá problémom existencie a chudoby strednej a nižšej vrstvy. Pripomína, že každý sa môže ocitnúť v existenčnej núdzi. Poukazuje na vysokú hodnotu jedla a stavia ho do polohy umeleckého diela. Spoločná špajza zapája rôzne vekové kategórie, dáva priestor na názory ľudí, zároveň potravinami hmotne pomôže sociálne slabším. 

 

18:00, Mestský výmenník (Kasárne/Kulturpark, pavilón November) + centrum mesta

 

Hello & Goodbye

 

Multikultúrna séria zvukových inštalácií v meste je kolekciou zozbieraných životných príbehov cudzincov žijúcich v Košiciach, s príslušníkmi menšín no aj s Košičanmi, ktorí žili istý čas v zahraničí. Rozhovory s nimi robili rakúski umelci z uniT, ktorí vidia v umení potenciál zviditeľniť spoločenské procesy a účinne v nich zasiahnuť. Tieto príbehy si budete môcť vypočuť napríklad v pamätnej izbe Szándora Máraiho, divadle Romathan či Raňajkárni Rozprávka na Hrnčiarskej ulici. Stanovíšť bude spolu osem a ich mapku môžete získať v Mestskom výmenníku nielen počas vernisáže v utorok, ale počas celého trvania festivalu Rozmanitosť medzi 11:00-18:00. AK by sa vám nechcelo stáť v rade, tak na každom z miest nájdete aj QR kód, ktorý vám umožní vypočuť si nahrávky aj u vás doma.

 

Kasárne/Kulturpark - Bravo

 

Planéta ľudí

Róbert Suja je Košičan, ktorý rád cestuje po svete. Príďte sa pozrieť na svet jeho očami prostredníctvom fotografií z Planéty ľudí.

 

Štvrtok – 10.10.2013

 

14:00, Luník IX.

 

Hlasy Luníka IX.

Aj tento rok Vás pozývame na Luníku IX., kde sa v rámci festivalu Rozmanitosť predstavia hudobníci z rómskej menšiny. Od 14:00 sa môžete tešiť na kapelu Daxton z Humenného, rapera BG GANGSTU z Levíc, alebo na gitarové duo Farsa zo Sabinova.

 

Podľa najnovšieho Atlasu Rómskych komunít 2013 žije na Slovensku vyše 400 tisíc Rómov. Rómovia patria k početnej menšine aj v Košiciach, niektorí z nich, zo sociálne slabších pomerov, žijú na Luníku IX, kde majú minimálny prístup ku kultúrnemu programu a možnosti sebarozvíjania.

 

Aj to bol jeden z dôvodov prečo sme sa v spolupráci s MECEM a MČ Luník IX. rozhodli priniesť zaujímavé kultúrne podujatie práve na toto miesto. Myslíme si, že kultúra môže byť nápomocná pri budovaní funkčnej komunity a tvorbe porozumenia. Avšak aj mimo tohto podujatia bolo (a je) dôležité vnímať rómsku kultúru v rámci širšieho kontextu kultúrnej rozmanitosti nášho mesta a mimo sociálneho kontextu chudoby.

 

Piatok – 11.10.2013

 

21:00, Kasárne/Kulturpark

 

Eurodinner – Medzinárodný večer s ESN

Od 10.-14. októbra prebieha v Košiciach konferencia Central European platform, ktorú pre Erazmus študentov pripravuje Erazmus Student Network (ESN) Slovakia. Zúčastní sa jej 150 členov ESN z Česka, Rakúska, Poľska, Chorvátska, Maďarska, Slovinska, Litvy a samozrejme Slovenska.

 

ESN s nami spolupracovalo už minulého roku, kedy spojilo sily a na polievkovom festivale uvarili medzinárodnú polievku. Okrem Polievkového festivalu však tento rok spoločne pripravíme aj Eurodinner-Medzinárodný večer s ESN, ktorý začne v piatok 11.10. o 21:00 v Kasárňach/Kulturparku.

 

V rámci večera bude sprístupnená aj afterpárty, na ktorej vystúpi DJ José Garcia so svojím výberom latinsko-americkej hudby. Vstupným na Eurodinner bude dobrota, ktorú musíte priniesť, aby ste sa s ňou mohli podeliť s ostatnými. Tak sa pred príchodom veľmi neprejedajte, pretože budete mať príležitosť ochutnať veľký kus z európskej kuchyne! 

 

Sobota – 12.10.2013

 

14:00, Kasárne/Kulturpark

 

Polievkový festival

Kultúrna rozmanitosť cez jedlo, hudbu a komunitné aktivity

 

Vyvrcholením festivalu Rozmanitosť bude Polievkový festival, ktorého hlavnou myšlienkou je spojiť Košičanov, menšiny a cudzincov žijúcich v Košiciach a dať im všetkým možnosť prezentovať sa pred množstvom ľudí špecifickou polievkou a rôznorodým sprievodným programom.

 

Popri polievkach z Peru, Libanonu, Ruska, Talianska, Francúzska či Sýrie a iných národností budú pripravené polievky aj od klubu scrabble, nášho tímu Košice 2013 či našich priateľov z Lacho Divano, alebo uniT Kunstlabor Graz. Atmosféra bude doplnená aj o tanečné workshopy, komunitné podujatia aj detský kútik. Sprievodným podujatím je tiež vystúpenie českej skupiny Terne Čhave, ktorá tohto roku vystúpila aj na známom maďarskom festivale Sziget. 

 

fwd-polievkovy-festival-event-cover.jpg

Autor článku: Magdaléna Haľková Čítané: 7586x

Foto z akcií

Newsletter SPOTs

Zadajte svoj e-mail

Partneri

ke2013.jpg

 

kosice.jpg

 

mksr.jpg

 

rop.jpg

 

statny-znak.jpg

 

vlajka-eu.jpg

 


 

Predmetné projekty sú

implementované v rámci opatrenia 7.1 prioritnej osi „Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013” Regionálneho operačného programu a sú spolufinancované Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Viac informácií nájdete na www.ropka.sk, www.mpsr.sk a tiež na www.culture.gov.sk,

ERDF: Investícia do vašej budúcnosti.

 

 

 

Ďalší partneri:

 

univerzita-veterinarneho-lekarstva-a-farmacie-v-kosiciach.jpg

 

s-detmiorig.jpg

 

Exkluzívny komunikačný partner:

 

files-orange-logo-rgb.jpg

 

 

 

Kontakt

Kasárne/Kulturpark
Kukučínová 2
040 01  Košice

 

E-mail: spots@k13.sk