Aktivity projektu SPOTs

Tu budu clanky SPOTs

 

18 DEC 2015

Aký bol rok 2015 vo výmenníkoch?

Autor: Renáta Zolnaiová
Bez názvu_zmen.png

Rok 2015 sa chýli ku koncu. Aký bol? Bohatý na množstvo významných zmien. Čo sme si z nich odniesli? To, že sa stále musíme učiť, zlepšovať, zdokonaľovať a nepoľavovať. 

 

 

18 DEC 2015

KOMUNITNÁ ZÁHRADA KVP SA ROZŠIRUJE

Autor: Renáta Zolnaiová
IMG_0252.jpg

Komunitná záhrada KVP vo Výmenníku Wuppertálska oslávila tento rok úspešné dva roky. Aby jej nebolo samej smutno, pridá sa k nej nová záhrada pred výmenníkom. Budovať ju začneme budúci rok na jar, ale už počas januára a februára vás chceme vo výmenníku vzdelávať. V novej záhrade si totiž budete môcť rozhodnúť, čo si vypestujete. Ak vás láka starostlivosť o záhradku a nemáte na to priestor alebo ak chcete svoje záhradkárske umenie rozšíriť o ďalší priestor, Výmenník Wuppertálska je pre vás otvorený. 

 

 

18 DEC 2015

PREDSTAVUJEME: EVA GREGOVÁ a FRIVOLITKY

Autor: Renáta Zolnaiová
frivolitkovanie-20.JPG

Evka vyštudovala Stavebnú fakultu na Vysokej škole dopravnej v Žiline. Vo Výmenníku Jegorovovo vedie frivolitkový workshop. Frivolitkovať sa naučila od svojej kolegyne „zo stavebníctva“ približne pred dvadsiatimi rokmi. Podľa jej vlastných slov má frivolitkovanie a stavebníctvo k sebe veľmi blízko najmä v technike tvorby. Byť lektorkou je pre ňu výzva, ale aj výborný relax najmä vďaka spoločnosti žien, ktoré zdieľajú rovnakú záľubu.

 

 

13 DEC 2015

Nechajte sa uniesť na Ďaleký Východ

Autor: Renáta Zolnaiová
Far East_Anton Baša.png

East, Far East (Východ, Ďaleký východ) je názov výstavy fotografií skúsených fotografov Karola Stollmanna a Antona Bašu. Objektívmi svojich fotoaparátov zaznamenávajú krajinu okolo seba v rôznych netradičných uhloch a perspektívach. Dôležité je, aby ich daný okamih zaujal a nadchol. Tak vznikol výber záberov z rôznych kútov Ázie a košického sídliska Nad jazerom. Čo všetko majú tieto dva natoľko vzdialené svety odlišné, a čo spoločné, vysvetlia autori na vernisáži 16. decembra 2015 o 18.00 hod. vo Výmenníku Štítová.

 

 

 

13 DEC 2015
Nanotechnologie.jpg

Na poslednej Vedeckej kaviarni v tomto roku sa budeme venovať fyzike, konkrétne si zodpovieme otázku: Aké rozmery má nanosvet? Prednáška Mgr. Tomáša Samuelyho, PhD.   z Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ v Košiciach sa bude konať výnimočne už 15. decembra. Čas a miesto ostávajú nezmenené. Začíname o 18.00 hod. vo Výmenníku Obrody.

 

 

P1010026.JPG

Medzinárodná súťaž sa uskutočnila 5. decembra vo Výmenníku Obrody na počesť Ing. Juraja Miškoviča, nevidiaceho šachového majstra. Každý rok sa nevidiaci šachisti stretávajú pri príležitosti úmrtia tohto úspešného šachistu. Počas niekoľkých hodín si nevidiaci a slabozrakí preverili svoje schopnosti  a vyskúšali účinnosť svojich stratégií. Prioritou turnaja však je, aby si šachisti vymenili skúsenosti a podelili sa o svoju vášeň.

 

 

11 DEC 2015
Bez názvu.png

Ako sa uplatňujú ľudské práva, keď ide o utečencov? Je rozdiel v nazeraní na túto problematiku u nás a v zahraničí? Aké majú postavenie migranti na Slovensku? Všetky tieto otázky zodpovie RNDr. Zuzana Pálošová, PhD.  , občianska aktivistka a dobrovoľníčka na besede v réžii mimovládnej organizácie MVO PROXIMA* v stredu 16. decembra o 10.00 hod. vo Výmenníku Brigádnická.

 

 

 

 

 

10 DEC 2015

Mikuláš odmenil deti na Štvorlístku

Autor: Renáta Zolnaiová
_DSC3138.jpg

Klub Štvorlístok je pravidelným stretnutím mladých ľudí s dobrou náladou, ktorí majú spoločné záujmy - okrem iného cestovanie, čajové sedenia či hranie spoločenských hier. Pondelok bol však trochu výnimočný - do Výmenníku Važecká totiž zavítal Mikuláš aj so svojimi dvoma radcami - čertom a anjelom.

 

 

 

 

 

08 DEC 2015
vedecky_brloh-0105.JPG

Koncom roka prinášame deťom Vedecký brloh hneď trikrát. Čaká ich mimoriadna dávka fyzikálnych pokusov, skúšky pamäti, pozornosti vnímavosti. Zistia do akej miery môžu byť optické klamy klamlivé, čo je to reakčný čas, a prečo je dôležité poznať seba samého. Nebude chýbať ani tradičný Vianočný kvíz, ktorý preverí, koľko sa toho za celý rok na brlohoch naučili a na jeho konci zaslúžená odmena.

 

 

06 DEC 2015

NANOVO či PONOVOM? To je otázka.

Autor: Renáta Zolnaiová
IMG_5968zmensene.jpg

PONOVOM je výstava prác študentov Katedry dizajnu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Študenti druhého a štvrtého ročníka vytvorili produkty a menšie úžitkové predmety, ktorých spoločným a nosným prvkom bola recyklácia a znovupoužitie. Kreatívne výtvory sa teraz presúvajú do priestorov Výmenníka Štítová, aby si ich mohla pozrieť aj široká verejnosť. 

 

 

 

 

 

05 DEC 2015

Nesúď knihu podľa obalu

Autor: Renáta Zolnaiová
love_of_books_202371.jpg

Ak by vaše obľúbené literárne postavy ožili, čo by ste sa ich opýtali? Pri príležitosti Dňa ľudských práv (10.12.) organizuje MVO PROXIMA* v spolupráci s OZ Ďakujem – Paľikerav diskusiu so živými knihami, predstaviteľmi rómskej menšiny. O svoje jedinečné príbehy sa podelia 9. decembra od 11.00 hod vo Výmenníku Brigádnická s dobrovoľníkmi z OZ Paľikerav a žiakmi základných a stredných škôl. Hlavným hosťom bude hudobník Vladimír Sendrei.  

 

 

IMG_1317 [800x600].jpg

Už to prichádza. O tri dni príde ten čas, kedy ratolesti vydrhnú svoje čižmičky len preto, aby im Mikuláš priniesol sladkosti či zanechal výstrahu v podobe uhlia. Tentokrát si však užijú skutočne magickú chvíľu - Mikuláš totiž príde v pondelok, 7.12. o 14.00 hod. na návštevu do Štvorlístka vo Výmenníku Važecká. Nastane tak moment, kedy deti uvidia skutočného Mikuláša a pevne veríme, že sa naňho tešia tak, ako sa on teší na nich. Čakajú ich rôzne aktivity a na nôtu zahrá hudobný talent, len jedenásť  ročný saxofonista Karel Saksl.

30 NOV 2015
sach.jpg

Deň pred Mikulášom, 5. decembra, sa vo Výmenníku Obrody uskutoční piaty ročník medzinárodného turnaja pre nevidiacich a slabozrakých šachistov. Turnaj sa koná na počesť Ing. Juraja Miškoviča, nevidiaceho majstra tohto športu. Každý rok sa nevidiaci šachisti stretávajú pri príležitosti úmrtia tohto úspešného šachistu. Súťaž sa otvára ráno o 9.00 a trvať bude do večerných hodín. Na jeho priebeh bude dozerať porota zložená z vidiacich a nevidiacich šachových odborníkov.

 

 

30 NOV 2015

HORÚCE BYLINKY V MRAZIVEJ ZIME

Autor: Barbora Višňovská
Výroba prírodnej kozmetiky_Gedon (2).jpg

Zima je už tu a ruka v ruke s ňou aj chladné počasie. Veď len pred pár dňami nám napadol prvý sneh. Je príjemné sadnúť si doma do veľkého kresla, zababušiť sa do deky a len tak pozorovať, ako vonku zúri vietor alebo si čítať dobrú knihu, a horúci čaj v šálke môže byť príjemným doplnkom. K studenému počasiu už neodmysliteľne, bohužiaľ, patria aj rôzne nachladenia a chrípky. Dobrým pomocníkom sú rôzne bylinky, z ktorých si vieme pripraviť lahodné čaje. A práve horúce bylinkové vývary budú témou ďalšieho posedenia BylinKE vo Výmenníku Wuppertálska 4. decembra o 16:00 hod.

 

 

29 NOV 2015

Mikulášska bowl session

Autor: Renáta Zolnaiová
skejtovy_workshop-1395_zmen.jpg

„Skoč s nami do bazéna, nezabudni si zobrať plavky,“ vyzýva spoluorganizátor decembrových skejtových súťaží Juraj Tury z ŤSC.

 

Počasie veľmi skateboardingu na ulici nepraje, preto chalani z občianskeho združenia Ťahanovská skate crew pripravili skejtovú súťaž vo Výmenníku Ľudová. Vo vnútornom drevenom skejtovom bazéne sa 5. a 26. decembra od 12:00 do 19:00 bude jazdiť klasický contest v bowle. Chýbať nebudú ani crazy súťaže. Priprav sa na poriadnu dávku zábavy a skateboardingu tak, ako je to v Košiciach zvykom. Okrem skvelej partie sa môžeš tešiť aj na zaujímavé ceny od partnerov. Poriadne si preto vyčisti svoje čižmičky. Ak si naozaj dobrý, bez odmeny neodídeš!

26 NOV 2015
titulna.jpg

Predstavte si, že máte šancu splniť si svoj detský sen, stáť na javisku vo svetle reflektorov, vyrozprávať krásny príbeh obecenstvu a zožať na konci zaslúžený potlesk. Toto všetko umožňuje obyčajným ľuďom ochotnícke divadlo. Jeden takýto súbor pôsobí aj vo Výmenníku Brigádnická. Divadlo nad vecou už skoro rok a pol nacvičuje pravidelne každý utorok a štvrtok v priestoroch výmenníka. V utorok 24. novembra zahrali reprízu veselohry s názvom Never básnikom. Vtipná hra pobavila a nadchla obecenstvo a záverečný potlesk si určite zaslúžili. Súbor však nie je uzavretý a stále prijíma nových členov.

 

 

 

21 NOV 2015

O klube, čo spája

Autor: Renáta Zolnaiová
4listok.jpg

Na začiatku bola myšlienka občianskeho združenia Loďka nádeje pripraviť miesto, kde by sa deti zo sídlisk, detských domovov a krízových centier cítili ako doma. Keď Výmenník Važecká ponúkol Loďke nádeje svoje priestory, zrodil sa klub Štvorlístok. Stretávajú sa každý druhý štvrtok od 14:00 do 19:00 hod.

 

 

20 NOV 2015

Five little monkeys…

Autor: Renáta Zolnaiová
IMG_7465zmensene.jpg

…jumping on the bed. Detský mozog je ako špongia. Rýchlo sa učí a prijíma každú novú informáciu. „Tak prečo to nevyužiť a nenaučiť deti po anglicky hravou a zábavnou formou?“ povedala si Andrea Fedorová, organizátorka Spievajúcej stredy.

 

 

19 NOV 2015

Zmeň svoj život na sídlisku

Autor: Renáta Zolnaiová
DSC_0227..jpg

Hľadáme práve teba!

 

Chceš sa zviditeľniť? Ak máš talent, o ktorom nikto nevie, nosíš v hlave myšlienku alebo nápad, ale nemáš ich kde uskutočniť, si kreatívny a ochotný venovať voľný čas svojmu okoliu, výmenníky sú tu pre teba.

 

 

cutawayhouse.png

Novembrový Vedecký brloh bude o fyzike. Deti pomocou fyzikálnych experimentov a skúšok otestujú základné vlastnosti rôznych materiálov, lebo je to práve materiál, z čoho sa skladá všetko okolo nás. Nech je to l uxusné auto, dom či flexibilná obrazovka.

 

 

 

 

Foto z akcií

Newsletter SPOTs

Zadajte svoj e-mail

Partneri

ke2013.jpg

 

kosice.jpg

 

mksr.jpg

 

rop.jpg

 

statny-znak.jpg

 

vlajka-eu.jpg

 


 

Predmetné projekty sú

implementované v rámci opatrenia 7.1 prioritnej osi „Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013” Regionálneho operačného programu a sú spolufinancované Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Viac informácií nájdete na www.ropka.sk, www.mpsr.sk a tiež na www.culture.gov.sk,

ERDF: Investícia do vašej budúcnosti.

 

 

 

Ďalší partneri:

 

univerzita-veterinarneho-lekarstva-a-farmacie-v-kosiciach.jpg

 

s-detmiorig.jpg

 

Exkluzívny komunikačný partner:

 

files-orange-logo-rgb.jpg

 

 

 

Kontakt

Kasárne/Kulturpark
Kukučínová 2
040 01  Košice

 

E-mail: spots@k13.sk