Dorota Kenderová

portret.jpgTIMELAPSE site-specific inštalácia 

 

ZVON zvuková site-specific inštalácia

 

BEZ NÁZVU site-specific performance, inštalácia 

 

Meno: Dorota Kenderová

 

1. site-specific inštalácia Timelapse

materiál: silón, listy, jarabina ... zo stromov

lokalita: okolie výmenníkov Štítová, Wupertálska, Košice

Košický vietor ako stále prítomný prírodný živel spolu so stromami na sídliskách vytvára špecifické pohybové divadlo, ktoré sa stalo východiskom pre vytvorenie niekoľkých objektov. Zavesením listov a plodov  na konáre stromov sa vytvoril efekt zastaveného pohybu. Listy , ktoré  pod vplyvom poveternostných vplyvov menia tvar a farbu vytvárajú akúsi časovú slučku – sprítomňujú spomienku na obdobie, ktoré ešte len nastane.

strom.jpg

 

2. zvuková site-specific inštalácia Zvon

materiál: zvonkohra

lokalita: okolie výmenníka Štítová, Košice

Intervencia spočívala v zavesení zvonkohry hlboko do konárov anonymného stromu , ktorý sa týmto jednoduchým gestom stal zvukovou sochou.

 

p1070412.jpg

 

3. site-specific performance, inštalácia Bez Názvu

 

materiál: led žiarivkové sviečky

lokalita: Židovský cintorín na Tatranskej ulici, v tesnej blízkosti výmenníka Štítová, Košice

Večerné rozsvietenie zničeného a zabudnutého židovského cintorína (viď Pozn.) v urbánnom prostredí medzi panelákmi je jednoduchým komentárom nielen k pominuteľnosti človeka, ale aj historických hodnôt. Toto bolo podporené použitím “večného svetla” led žiarivkových sviečok , ktorých svetlo bolo limitované trvácnosťou batérie.

 

cmiter-dennoc.jpg

 

Pozn.: Židovský cintorín na Tatranskej ulici v Košicach bol založený v roku 1842 na pozemku, ktorý darovalo mesto a svojmu účelu slúžil až do roku 1888. V súčasnosti sa z neho zachovala iba malá časť. Zvyšok bol zničený pri výstavbe nového sídliska Kuzmányho a nemocničného areálu. Zachovalo sa asi 150 náhrobkov a dnes nie je zdokumentované, koľko ľudí tam bolo pochovaných. V súčasnosti je historická a pamiatkova hodnota tohto cintorína zarastená burinou a pomníky z pieskovca, ružového a bieleho mramoru či andezitu sú zničené, povyvracané alebo chýbajú. Sú tam pochovaní spisovatelia, lekári, obchodníci, krajčíri, garbiari, výrobcovia pálenky, stolári, učitelia a umelci.

 

http://www.kosice.estranky.sk/clanky/potulky-za-hradby/zidovsky-cintorin.html

 

 

Curiculum Vitae

 

Dorota Kenderová (1981) umelkyňa, spolu-zakladateľka a riaditeľka Galéria Hit. V roku 2007 ukončila magisterské štúdium na Katedre maľby a v roku 2012 získala doktorský titul na Katedre Intermédií a multimédií VŠVU Bratislava. Vo svojich dielach pracuje na hraniciach medzi umením a vonkajším svetom, skúma veci  a procesy a ich vzťah k určitému  miestu. Kladie  otázky o ich identite a význame a pokúša  sa preskúmať vzťahy, ktoré si k nim vytvára. Jej  prístup je silne konceptuálny a pre svoje idey sa snaží  nájsť primerané estetické riešenia.

Zúčastnila sa mnohých domácich a zahraničných výstav, v roku 2005 sa stala laureátkou Ceny Essl Award. Od roku 2003 spolu vedie Galériu Hit pre súčasné umenie .V súčasnosti pôsobí aj ako pedagogička a asistentka  v Ateliéry Iony Németh na Vysokej škole výtvarných umení. Žije a pracuje v Bratislave (SK).

 

www.galeriahit.com

 

 

 

 

Foto z akcií

Newsletter SPOTs

Zadajte svoj e-mail

Partneri

ke2013.jpg

 

kosice.jpg

 

mksr.jpg

 

rop.jpg

 

statny-znak.jpg

 

vlajka-eu.jpg

 


 

Predmetné projekty sú

implementované v rámci opatrenia 7.1 prioritnej osi „Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013” Regionálneho operačného programu a sú spolufinancované Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Viac informácií nájdete na www.ropka.sk, www.mpsr.sk a tiež na www.culture.gov.sk,

ERDF: Investícia do vašej budúcnosti.

 

 

 

Ďalší partneri:

 

univerzita-veterinarneho-lekarstva-a-farmacie-v-kosiciach.jpg

 

s-detmiorig.jpg

 

Exkluzívny komunikačný partner:

 

files-orange-logo-rgb.jpg

 

 

 

Kontakt

Kasárne/Kulturpark
Kukučínová 2
040 01  Košice

 

E-mail: spots@k13.sk