Eva Tkáčiková _ Mestský turizmus

eva-tkacikova-auto.jpg

Eva Tkáčiková

názov: Mestský turizmus

lokalita: okolie Výmenníkov SPOTs 

materiál označenia: akrylová farba, farebná lepiaca fólia,

 

Počas projektu MEDZICENTRUM IV. sme pracovali na tému – MEDZI VÝMENNÍKMI SPOTs na Košických sídliskách. Keďže vo svojej voľnej výtvarnej tvorbe často využívam prvky vizuálnej hry a paradoxov, vytvorila som návrh „sídliskového turistického orientačného systému“, ktorý by mal fungovať vo verejnom priestore ako navigácia pre „mestských turistov“. Systém zaužívaného pásového značenia trás v lesoch na stromoch som symbolicky preniesla medzi paneláky. Namiesto označenia trasy ku hradom, prameňom, táboriskám a autokempingom, som vytvorila farebné označenie trás ku výmenníkom, ktoré po rekonštrukcii na sídliskách v Košiciach fungujú ako komunitné a kultúrne centrá. Značky sa budú v najbližšej budúcnosti rozmiestňovať na stromy, ale aj na mestské prvky – pouličné lampy, stĺpy a steny okolitých panelákov. V spolupráci s turistickým klubom o.z. Dračia stopa momentálne prebieha mapovanie najzaujímavejších trás. Pri tvorbe farebnej navigácie som vychádzala z existujúcej vizuálnej identity výmenníkov, ktoré majú svoju charakteristickú farbu.

 

Sídliskový orientačný systém vizuálne vychádza zo zaužívaného turistického označovania trás. Typické pásové značenie však nie je možné použiť, preto som vytvorila príbuznú alternatívu, ktorá turistické značenie výrazne asociuje.

Výsledný návrh pozostáva z troch kruhov o priemere 4 cm. Z praktického hľadiska je označenie vertikálne, krajné krúžky sú pre dobrú viditeľnosť bielej farby. Prostredný krúžok má farbu daného výmenníka.

Začiatkom trasy je „mestský výmenník“ v priestoroch Kasárne/Kulturpark v Košiciach. Cieľom trás sú výmenníky v takomto poradí Výmenník Obrody, Brigádnická, Ľudová, Wuppertálska, Štítová, ďalej sídlisko Nad jazerom ‒ Výmenník Važecká a sídlisko Furča – Jegorovovo.

 

Curiculum Vitae

 

Eva Tkáčiková (1974) absolvovala štúdium na VŠVU Bratislava (1993-2000) – odbor voľná farebná grafika v ateliéri doc. Vojtecha Kolenčíka. Venujem sa voľnej výtvarnej tvorbe, grafickému experimentu, a tiež pedagogickej činnosti. Netvorím na základe nejakých konkrétnych cieľov a ambícií, ale z vnútornej potreby vyjadriť sa a reagovať na rôzne zásadné životné situácie. Mnohé moje práce sú pominuteľné, vytvorené z dočasných materiálov, ktoré s obľubou využívam. Samotný proces tvorby je pre mňa prevažne subjektívnou, intímnou výpoveďou, humornou interpretáciou zložitých problémov, a v istom zmysle aj autoterapiou. Pracujem s prvkami telesnosti a konceptualizmu, využívam vizuálnu hru a sebairóniu. Zúčastnila som sa mnohých výtvarných sympózií, samostatných a kolektívnych výstav na Slovensku a v zahraničí (Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Francúzsko, Litva). Svoje práce som prezentovala na Pecha Kucha Night na Stanici Žilina-Záriečie, Pecha Kucha Night v Košiciach, na festivale POKE a na medzinárodnom projekte Nuit Blanche – Biela Noc 2012.

 

www.evatkacikova.wbl.sk

 

Fotogaléria:

 

Foto z akcií

Newsletter SPOTs

Zadajte svoj e-mail

Partneri

ke2013.jpg

 

kosice.jpg

 

mksr.jpg

 

rop.jpg

 

statny-znak.jpg

 

vlajka-eu.jpg

 


 

Predmetné projekty sú

implementované v rámci opatrenia 7.1 prioritnej osi „Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013” Regionálneho operačného programu a sú spolufinancované Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Viac informácií nájdete na www.ropka.sk, www.mpsr.sk a tiež na www.culture.gov.sk,

ERDF: Investícia do vašej budúcnosti.

 

 

 

Ďalší partneri:

 

univerzita-veterinarneho-lekarstva-a-farmacie-v-kosiciach.jpg

 

s-detmiorig.jpg

 

Exkluzívny komunikačný partner:

 

files-orange-logo-rgb.jpg

 

 

 

Kontakt

Kasárne/Kulturpark
Kukučínová 2
040 01  Košice

 

E-mail: spots@k13.sk