Martin Kochan _ Šarkan

autoportre.jpgMartin Kochan

projekt: Šarkan

lokalita: Mestská časť Staré mesto, okolie výmenníka Štítová (SPOTs)

médium: farebné bavlnky

 

     Práca bola realizovaná na košickom sídlisku Kuzmányho, neďaleko výmenníka Štítová. Autor sa v projekte pokúsil prepojiť dva oproti sebe situované paneláky, tak aby sa stopäťdesiat okien paneláku spojilo s jedným oknom oproti stojaceho paneláku, a to prostredníctvom farebných bavlniek. Finálny výstup pripomínal farebného Šarkana, z čoho je odvodený aj názov práce. Na zhotovení diela sa participatívne podieľali okrem autora predovšetkým obyvatelia bytoviek, mohli si zvoliť farbu bavlnky, ktorú mali následne uviazať o kľučku okna svojej bytovky a následne vyhodiť bavlnku z okna von. Autor spolu s prizvanými dobrovoľníkmi poskladal pred panelákom výsledné dielo. Počas práce na projekte sa obyvatelia panelákov mohli oboznámiť aj s kultúrnou aktivitou výmenníka Štítová, ktorú im sprostredkoval autor spolu s dobrovoľníkmi. Pozn.: Práca zotrvala v priestoroch sídliskových panelákov jeden mesiac (august 2013).

 

Curiculum Vitae

 

Martin Kochan (1981). Autor sa venuje angažovanému umeniu vo verejnom priestore. Jeho tvorbu predurčuje sochárske vzdelanie ukončené na Fakulte výtvarných umění, Vysoké učení technické v Brně (CZ). O umení predovšetkým uvažuje ako o súbore estetických, politických a sociálnych hľadísk. Od roku 2010 aktívne spolupracuje s výtvarníkom Cyrilom Blažom. Projektu Medzicentrum sa zúčastnil už dva krát (2012 Banská Štiavnica, 2013 Košice). Vystavoval na viacerých slovenských a zahraničných projektoch ako aj v galériách. V súčasnosti žije a tvorí v Trnave.

 

www.martinkochan.com

 

Fotogaléria:​

 

 

Foto z akcií

Newsletter SPOTs

Zadajte svoj e-mail

Partneri

ke2013.jpg

 

kosice.jpg

 

mksr.jpg

 

rop.jpg

 

statny-znak.jpg

 

vlajka-eu.jpg

 


 

Predmetné projekty sú

implementované v rámci opatrenia 7.1 prioritnej osi „Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013” Regionálneho operačného programu a sú spolufinancované Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Viac informácií nájdete na www.ropka.sk, www.mpsr.sk a tiež na www.culture.gov.sk,

ERDF: Investícia do vašej budúcnosti.

 

 

 

Ďalší partneri:

 

univerzita-veterinarneho-lekarstva-a-farmacie-v-kosiciach.jpg

 

s-detmiorig.jpg

 

Exkluzívny komunikačný partner:

 

files-orange-logo-rgb.jpg

 

 

 

Kontakt

Kasárne/Kulturpark
Kukučínová 2
040 01  Košice

 

E-mail: spots@k13.sk