Štefan Oliš _ Manifestácia

stefan-olis-auto.jpgŠtefan Oliš

projekt: Manifestácia happening, site-specific inštalácia

lokalita: Moskovská cesta (mestská časť KVP), Košice

médium: balóny, hélium

 

     Procesuálna inštalácia Manifestácia pozostáva z formálne minimalistickej intervencie do verejného priestoru. Stopäťdesiat červených balónov pripomínalo časy prvomájových manifestácií. Balóny naplnené plynom akoby uviazli pod podchodom na sídlisku KVP v Košiciach, ktoré je príznačné svojou rýchlou urbanistickou zástavbou z osemdesiatych rokov, ktorá je typická stiesnenosťou priestoru. Dielo svojou dočasnosťou a pompéznosťou vytvára paralelu, medzi súčasnými oslavami EHMK, ktoré sa prezentujú veľkým umeleckým prínosom a prepojením sa s obyvateľmi, no mnoho krát sú vnímané skôr ako pouličné atrakcie. Inštalácia Manifestácia sa vďaka poveternostým podmienkam zmenila skôr na značne interaktívnu akciu. Napriek krátkodobosti prilákala množstvo ľudí a umožnila priestor na komunikáciu.

 

Curiculum Vitae

Štefan Oliš (1987) študoval na Trnavskej univerzite v Trnave, animáciu výtvarného umenia pod vedením doc. akad. mal. Blažeja Baláža a neskôr na Akadémií umení v Banskej Bystrici, fakulte výtvarných umení v ateliéri digitálnych médií u MgA. Michala Murina, ArtD.  Jeho tvorba spočíva v oblasti videa, filmu, net-artu, multimediálnych projektov, inštalácií, objektov a grafiky. Pravidelne sa zúčastňuje rôznych výstav, projektov a festivalov na Slovensku i v zahraničí.
Svoje organizačné pôsobenie v oblasti umenia a kultúry smeruje do činností pod hlavičkou občianskeho združenia TRAKT - www.trakt.sk, ktoré založil s výtvarníkom Lukášom Matejkom  v roku 2009. V rámci pôsobenia v TRAKTe usporiadal viacero výstav, workshopov, rôznych netradičných kultúrnych podujatí a pod. Jedným z najvýznamnejším projektom je Videoart match www.videoartmatch.com, ktorý predstavuje študentské vidaá a videoart vo verejnom negalerijnom prostredí. V súčasnosti žije a tvorí v Trenčíne.

 

www.videoartmatch.com

 

Štefan Oliš _ Manifestácia from SPOTs on Vimeo.

 

Fotogaléria:

 

Foto z akcií

Newsletter SPOTs

Zadajte svoj e-mail

Partneri

ke2013.jpg

 

kosice.jpg

 

mksr.jpg

 

rop.jpg

 

statny-znak.jpg

 

vlajka-eu.jpg

 


 

Predmetné projekty sú

implementované v rámci opatrenia 7.1 prioritnej osi „Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013” Regionálneho operačného programu a sú spolufinancované Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Viac informácií nájdete na www.ropka.sk, www.mpsr.sk a tiež na www.culture.gov.sk,

ERDF: Investícia do vašej budúcnosti.

 

 

 

Ďalší partneri:

 

univerzita-veterinarneho-lekarstva-a-farmacie-v-kosiciach.jpg

 

s-detmiorig.jpg

 

Exkluzívny komunikačný partner:

 

files-orange-logo-rgb.jpg

 

 

 

Kontakt

Kasárne/Kulturpark
Kukučínová 2
040 01  Košice

 

E-mail: spots@k13.sk