Ako sa dá poraziť rakovina?
Na ďalšej Vedeckej kaviarni budeme s MUDr. Karolom Jutkom z Kliniky rádioterapie a onkológie FNLP hovoriť najmä o rádioterapii, ale aj o iných spôsoboch liečby rakoviny.
Ionizujúce žiarenie za svoju krátku 120 ročnú históriu prešlo veľmi rýchlym vývojom negatívnym, ale aj pozitívnym. Pozitívny vývoj sa prejavil najmä v medicíne, keď využitie ionizujúceho žiarenia zvýšilo možnosť vyliečenia nádorových ochorení.
V utorok 27.5. vyzdvihneme odvahu ľudí, ktorí sa zaslúžili o technický pokrok v tejto oblasti ,niekedy aj za cenu poškodenia vlastného zdravia. V súčasnosti sme svedkami jeho ďalšieho technického vývoja a zdokonaľovania ožarovacích zariadení, tak aby sa minimalizovali vedľajšie účinky žiarenia.
Vedecká kaviareň začína ako obvykle o 18:00 vo Výmenníku Obrody.
Na Vedeckom brlohu si potom v sobotu 31. mája povieme niečo o Záhadnej histórii zubov a ešte záhadnejších konodontoch. Aký je pôvod vzniku zubov? Prečo musíme chodiť k zubárovi a prečo sa ho netreba báť? Témy, ktoré sa možno vyjavia deťom pri najbližšej návšteve v ordinácii. Vo fantázii môžeme zaletieť až do prvohorných a druhohorných morí, v ktorých plávali aj prapodivné konodonty, ktoré možno ukrývajú riešenie záhady pôvodu našich zubov.
Prednášať príde Dr. Andrej Mock z Katedry zoológie, Ústavu biologických a ekologických vied PF UPJŠ. Vedecký brloh začne o 14:00 takisto vo Výmenníku Obrody.
Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Autor článku: Magdaléna Haľková Autor fotografií: ilustračné: pixabay.com Čítané: 3211x